Translate
Post view

Naturyzm rekreacyjny kontra naturyzm etyczny - Nudyści kontra naturyści

To, który termin jest używany, zależy częściowo od tego, gdzie jesteś. W Europie używany jest prawie wyłącznie termin „naturysta”, podczas gdy „nudysta” jest często uwłaczający. W Stanach Zjednoczonych większość osób uczęszczających do klubów nazywa się nudystami, ponieważ należą do American Association for Nude Recreation (AANR), która używa terminu „nudysta”. Amerykanie, którzy wybierają się na wolne plaże, wolą identyfikować się z „naturystami”, ponieważ historycznie Towarzystwo Naturystów (TNS) było największym obrońcą wolnych plaż w Stanach Zjednoczonych. W Kanadzie, oficjalne organizacje naturystów są nazywane Federacja Kanadyjskich Naturystów (FCN) oraz Federacja Québécoise de Naturisme (FQN) ale wielu Kanadyjczyków używa synonimów „naturyzm” i „nudyzm”.

 Naturyści spacerują po ośrodku wypoczynkowym

W kanadyjskim ośrodku Bare Oaks uważają np., że naturyzm dokładniej przekazuje, o co chodzi w tym ruchu. Ich filozofia to coś więcej niż tylko zdejmowanie ubrań, a termin „nudysta” sugeruje, że chodzi tylko o nagość. Jest to filozofia życiowa z korzyściami fizycznymi, psychologicznymi, środowiskowymi, społecznymi i moralnymi. Ponadto twierdzenie to bardziej sugeruje, że nie chodzi o nagość. Chodzi o szacunek dla siebie, innych i natury. Chodzi o bycie bardziej naturalnym. Ale wyraźnie nagość jest kluczowym narzędziem, którego używamy do osiągnięcia tych celów.

 

Jednak wielu ludzi, którzy nazywają siebie nudystami, nadal wyraźnie wyznaje wartości naturystyczne. Najważniejsze jest więc to, w co dana osoba wierzy i jak się zachowuje.

 

Naturystyczna skala rekreacji i etyki

 

Z biegiem czasu ludzie czasem zmieniają się z bycia zwykłym uczestnikiem naturyzmu w bycie aktywistą. Ale nie wszyscy uważają naturyzm za filozofię życia. W ten sposób wprowadzamy dwie kategorie naturyzmu: naturystę etycznego i naturystę rekreacyjnego. To nie są do końca trafne klasyfikacje. Jest to raczej skala, w której większość ludzi znajduje się gdzieś pomiędzy skrajnościami.

 

Naturystki opalające się nago na skałach

 

Naturyści rekreacyjni

 

Wiele osób zaczyna jako rekreacyjni naturyści z tego prostego powodu, że po prostu świetnie się czują bez odzieży. Nie można zaprzeczyć, że naga kąpiel jest jedną z największych radości w życiu. Od samego początku wielu naturystów rozwija zrozumienie bardziej złożonej ideologii związanej z ruchem - ale nie wszyscy.

 

Naturysta rekreacyjny postrzega nagość jedynie jako działalność rekreacyjną. Chociaż lubią być nago, dzieje się to tylko w ich klubie lub na plaży; większość rzadko chodzi nago w domu. Zasadniczo nie widzą żadnych naturystycznych implikacji w świecie tekstylnym.

 

Ponieważ istnieje niewiele zasad związanych z ich nagimi czynnościami, rekreacyjny naturysta raczej nie sprzeciwi się trendom mody lub temu, jak ludzie są przedstawiani w mediach. Obiektywizacja ciała i nieosiągalne standardy piękna prawdopodobnie ich nie dotyczą. Prawdopodobnie i oni ocenią innych na podstawie wyglądu i seksualności. Niektórzy nawet pragną nosić modne ubrania w środowisku naturystów; dlatego wielu z nich woli ośrodki wypoczynkowe w których nagość jest opcjonalna. Niemal na pewno rekreacyjny naturysta nie kojarzy się z przyrodą czy hobby.

 

Wielu woli termin „nudysta”, ponieważ chodzi tu o nagość. Ale niektórzy używają terminu naturysta jako eufemizm dla nudyzmu, ponieważ uważają, że to słowo będzie mniej obraźliwe dla ich krewnych, przyjaciół i sąsiadów.

 

W Bare Oaks Family Naturist Park pracownicy biurowi pracują nago. Jako naturyści widzą ludzkie ciało jako coś zdrowego i naturalnego. Ponieważ ubolewają nad używaniem odzieży w celu oznaczenia statusu, personel noszący droższe lub tańsze uniformy wydaje się sprzeczny z ich intuicją. Jednak niektóre osoby ostro skrytykowały tę politykę jako „nieprofesjonalną”. Dyskutując na ten temat z niektórymi krytykami, stało się jasne, że widzą nagość jedynie jako alternatywę dla kostiumu kąpielowego. To ma sens. Jeśli odwiedzasz karaibski kurort w świecie tekstylnym, nie spodziewałbyś się, że pracownicy biurowi będą nosić kostiumy kąpielowe - to rzeczywiście wydawałoby się nieprofesjonalne. W związku z tym nagość w biurze ośrodka dla naturystów wydawałaby się nieprofesjonalna dla rekreacyjnego naturysty.

 

Para nagich ludzi spaceruje po górskiej łące

 

Etyczni naturyści

 

Podczas gdy naturyści etyczni cieszą się swobodą bycia nago, widzą także naturyzm jako wyznanie i filozofię życia. Uważają, że niemoralne jest sprawianie, aby ludzie wstydzili się i zawstydzali własnym wizerunkiem. Rozumieją, że stosunek społeczeństwa do ludzkiego ciała powoduje brak poczucia własnej wartości. Konsekwencją jest często brak pewności siebie i początek różnorodnych dysfunkcji emocjonalnych. W związku z tym starają się zaakceptować swoje naturalne ja i szanować innych.

 

Szacunek dla ciała prowadzi również do poszukiwania zdrowszych praktyk dla ich fizycznej jaźni. Naturyści etyczni postrzegają siebie jako część natury i dlatego starają się minimalizować swój wpływ na nią. Tak więc naturyzm zasadniczo dotyczy etyki i moralności naturyzmu etycznego. Tak bardzo, że dla niektórych nabiera nawet wymiaru duchowego.

 

Chociaż ograniczenia kulturowe na ogół ograniczają nagość do klubu, plaży i domu, etyczni naturyści przynoszą swoje ideały wszędzie. Naturyzm jest wyznaniem, które kształtuje to, jak postrzegają świat i jak na niego reagują. Starają się włączyć zasady naturyzmu we wszystkie aspekty swojego życia. Niektórzy etyczni naturyści identyfikują się jako nudyści, ale wielu woli nazywać się naturystami, ponieważ widzą, że jest to bardziej reprezentatywne dla całej ideologii. Chociaż preferowana jest nagość, etyczny naturysta może praktykować naturyzm nawet w ubraniu.

 

Wniosek

 

Ponownie ważne jest, aby zrozumieć, że większość ludzi nie można dopasować starannie do żadnej kategorii, ani nikt nie przejawia każdej opisanej cechy. Podobnie jak wiele klasyfikacji, te dwie kategorie naturystów stanowią kontinuum, w którym prawie wszystkie osoby znajdują się między skrajnymi skrajnościami. Ale dla tych, którzy wierzą, że naturyzm jest typem ideału dla ekologicznego i zdrowego społeczeństwa, bycie etycznym naturystą powinno być celem.

 

źródło: www.bareoaks.ca

Admin 8 days ago 0 23
Podobne Newsy
Comments
Order by: 
Per page:
 
  • There are no comments yet
Rate
0 votes
Recommend
Categories
Books (5 posts)
Holidays (2 posts)
Książki (3 posts)
Lifestyle (11 posts)
Nagie protesty (1 posts)
Nagie wędrowanie (1 posts)
Naturism Australia (3 posts)
Naturism Germany (1 posts)
Naturism in Ireland (1 posts)
Naturism in Israel (1 posts)
Naturismo España (6 posts)
Naturizam Hrvatska (2 posts)
Naturyzm Polska (10 posts)
Naturyzm w mediach (1 posts)
Prawo (3 posts)
Rankingi (4 posts)
Ruch naturystyczny (8 posts)
USA (1 posts)
Zima (1 posts)
Znane osoby (1 posts)
Naturyści pozdrawiają
Loading...
Loading...