Translate
Post view

Gdzie się podziały golasy z tamtych lat?

Naga prawda

"Witajcie, umiłowani w naturze! Kostium na plażę wymyślili faryzeusze. Prawda jest naga, obłuda ubrana" - mawiał Sylwester Marczak, król polskich naturystów, inaugurując sezon na plaży w Świdrach w połowie lat 80. A cała Polska - nieubrana i ubrana nuciła pod nosem przebój "Chałupy welcome to". Polish Barbados przeżywało wówczas apogeum popularności. Zjednoczone golasy były na topie. Dzisiaj są prawie na wymarciu.

Chociaż w zgrzebnej rzeczywistości PRL-u nudyści byli powiewem egzotyki, trzeba przypomnieć, że polski nudyzm też ma swoją historię. Pierwsze wzmianki dotyczą założonego w Grudziądzu w 1897 r. Towarzystwa Naturalnego Sposobu Życia. Po I wojnie światowej golasy mogły opalać się także na plaży w Zaleszczykach nad Dniestrem - kurorcie, który był biegunem ciepła II Rzeczypospolitej.

Baner na plaży z napisem Zlot naturystów

foto: kobieta.wp.pl

W latach 70. ubiegłego wieku turyści ze wschodnich Niemiec coraz częściej pojawiali się nad polskim morzem, ochoczo zdejmując gatki i biustonosze, paradując, jak ich pan Bóg stworzył. Polacy też nie pozostawali bierni. Naturyści zaludniali już plaże Dębek i Chałup, a na wydmach siedzieli podglądacze z lornetkami w dłoniach. Razem z milicją, która wizytowała newralgiczne miejscowości, bacznie obserwując golasów.

Wraz z nadejściem wolnej Polski idea naturyzmu straciła na znaczeniu. Wolność mało kto już utożsamiał z rozbieraniem się, a równość nie była wówczas w cenie. Rynek zalały erotyczne gazety, jeśli więc ktoś szukał w naturyzmie namiastki pornografii, teraz mógł wybierać do woli. Nagość nie była już przejawem buntu, nie trzeba było też się organizować, by plażować bez kostiumu. Po latach gospodarki niedoboru Polacy woleli zresztą się ubierać niż rozbierać.

Aby przeczytać cały artykuł przejdź na stronę: https://kobieta.wp.pl/gdzie-sie-podzialy-golasy-z-tamtych-lat-6016292361323649g/

Od redakcji: Dobry artykuł zawierający mnóstwo informacji o historii naturyzmu w Europie i Polsce oraz trafne podsumowanie obecnego stanu tego ruchu. Na uwagę zasługują również niektóre komentarze.

Naturyzm-Polska 19.01.2018 4 437
Podobne Newsy
Comments
Order by: 
Per page:
 
 •  Marek56: 
   

  - gdzie ?  - dobre pytanie  he he he Jak umiecie liczyć - to odpowiedź jest raczej oczywista - to wszystko już emeryci i renciści a w takim wieku - to już nie to - te zgrabne ciałko i już nie ten triceps i nie każdy - ma chęć pokazać swe opony i mięsień piwny 

   
   6 days ago 
  0 points
   
 •  RadekLowicz: 
   

  Admin całkowita prawda !! Zgadzam sie z tym .

   
   03.02.2018 
  0 points
   
 •  mi_chal: 
   

  A skąd kto ma jaką pewność, jakie "golasy z tamtych lat" mieli podejście do nagości? Może takie samo jakie mają obecni plażowicze - tyle, że z tą różnicą, że teraz mamy właśnie cyfryzację a kiedyś tego nie było więc nie było widać "co robią za parawanami, wydmami i poza plażowaniem"

  Moje zdanie jest niezmienne od lat: póki będą chętni na nagie plażowanie (plażowanie mam na myśli takie samo jak na plażach tekstylnych) to naturyzm będzie istniał. A w Polsce uważam, że jest całkiem przyzwoicie zważywszy na klimat i chłód Bałtyku - w lato plaże N nie narzekają na brak plażowiczów :) i to nie tylko te nadmorskie ale śródlądowe również :)

   
   26.01.2018 
  2 points
   
 •  Admin: 
   

  Z Twoim drugim zdaniem, w zupełności się zgadzam, ale z pierwszym bym polemizował i to ostro. Tłumy nagich ludzi na plażach nie świadczą o kondycji polskiego naturyzmu, który prezentuje się kiepsko na tle innych krajów. To raczej efekt wszechobecnego małpiego pędu do luźnych obyczajów świata zachodniego i stąd ta moda na pokazywanie dupy, na plaży, ściankach czy internetach.

   

  Podobnie jest na tej stronie. 90% zakładających tu konto, dosyła zaraz swoje erotyczne zdjęcia, często z plaży. Są zdziwieni dlaczego ich nie akceptujemy, przecież oni są naturystami bo chodzą na nagą plażę a wymiana zdjęciami ze stojącą dzidą to codzienne życie naturystów poza plażą. Następnie usuwają konto. Większość bywalców nagich plaż to tacy ludzie. Tyle w temacie.

   
   20.01.2018 
  2 points
   
Rate
0 votes
Recommend
Categories
Ecology (1 posts)
Lifestyle (1 posts)
Music (1 posts)
Naturism in Europe (1 posts)
Naturism in Greece (1 posts)
Naturisme France (1 posts)
Naturismo España (1 posts)
Naturyzm Polska (30 posts)
Nudity in art (1 posts)
RPA (1 posts)
Ruch naturystyczny (9 posts)
Twitter News (1 posts)
USA (1 posts)
Naturyści pozdrawiają
Loading...
Loading...