W szczególności, ruch dąży do uchylenia lub zmiany przepisów, które ograniczają prawa kobiet, w zakresie przymusu zakrywania piersi w czasie przebywania w miejscach publicznych. Ponadto zwolennicy topfreedom domagają się możliwości karmienia piersią przez matki w miejscach publicznych, oraz opalania topless każdej kobiecie.
Wiele społeczeństw potępia kobiety, które eksponują swoje sutki, uznając takie zachowanie jako nieskromnie i sprzeczne z normami społecznymi. W wielu rejonach świata, kobieta toples może być społecznie potępiana i ukarana z urzędu za publiczne obnażanie się, nieprzyzwoitość publiczną lub zakłócanie porządku. Zwolennicy topfreedom dążą do zmiany postaw społecznych dla piersi jako obiektu seksualnego lub nieprzyzwoitego.
Niektóre kraje w Europie zdekryminalizowały toples jako zachowania seksualne. Choć pływanie toples i opalanie się na plażach, stało się akceptowalne w wielu rejonach Europy, to w dalszym ciągu w wielu miejscach nie jest powszechnie praktykowane i uznawane nadal za coś kontrowersyjnego. Wiele basenów publicznych w Europie jest własnością gmin, które są traktowane jako organizacje prywatne i same ustalają swoje wewnętrzne regulaminy dotyczące odpowiedniego ubioru.
Karmienie piersią
W wielu krajach na całym świecie, karmienie piersią w miejscach publicznych nie jest niczym niezwykłym. W latach 2006-2010 i wcześniej, w Stanach Zjednoczonych, ukazywały się doniesienia prasowe opisujące przypadki, w których kobietom karmiącym odmawiano świadczenia usług lub były szykanowane za karmienie piersią w miejscach publicznych. W odpowiedzi, w większości amerykańskich stanów przyjęto przepisy wyraźnie zezwalające opieki nad dziećmi w miejscach publicznych.
Rząd federalny Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę w 1999 roku, która mówi wyraźnie, że "kobieta może karmić piersią swoje dziecko w dowolnym miejscu w budynku federalnym lub na terenie federalnym, jeśli kobieta i jej dziecko są uprawnione do przebywania w tych miejscach." Jednakże przepisy te na ogół nie stosuje się do reguł narzuconych przez organizacje prywatne lub na prywatnej własności, takich jak restauracje, linie lotnicze, czy centra handlowe.
foto: tattoopinners.com
W Stanach Zjednoczonych, poszczególne stany mogą mieć swoje specyficzne przepisy nie obowiązujące nigdzie indziej również te dotyczące spraw moralności publicznej. Ruch Topfreedom odniósł sukces w kilku stanach w przekonaniu niektórych sądów stanowych i federalnych w sprawie niektórych ustaw państwowych o dyskryminacji seksualnej lub jej równej ochrony, twierdząc, że kobieta powinna być wolna, i powinna mieć prawo odsłonić klatkę piersiową w każdej sytuacji, w której może to zrobić mężczyzna. Inne udane zmiany zostały osiągnięte na podstawie prawa do swobody wypowiedzi w protestach, lub po prostu na udowodnieniu, że ekspozycja piersi nie jest czymś nieprzyzwoitym.
W 1991 r dotychczasowe prawo uznające topless jako zachowanie nieprzyzwoite, zostało zakwestionowane przez Gwen Jacob w Guelph, Ontario, która zdjęła koszulę i została oskarżona o nieprzyzwoitość. Mimo, że została skazana, to wyrok został uchylony przez Sąd Apelacyjny. W tym przypadku uznano, że przebywanie topless nie naruszyło prawa w rozumieniu kodeksu karnego. Przypadek ten doprowadził do uniewinnienia kobiet w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan, które stały w obliczu podobnych kłopotów z prawem.
Chociaż każda prowincja i terytorium zastrzega sobie prawo do interpretacji prawa, sprawa z Ontario okazała się bardzo wpływowa. Ponieważ sprawa nie została rozpatrzona przez Sąd Najwyższy Kanady, wciąż jest możliwe, że kobieta może być skazana jeszcze gdzie indziej w Kanadzie, chociaż jest to już mało prawdopodobne ponieważ interpretacja prawa moralnego w Kanadzie staje się coraz bardziej zliberalizowana.
We Francji, feministyczny kolektyw Les TumulTueuses zorganizował protest Topfree w Paryżu w maju 2009 roku.
W Polsce w latach 2008-2009, dwie kobiety ze Szczecina, wygrały sprawę w sądzie, który przyznał prawo kobietom do opalania się topless na plażach publicznych. Kobiety wcześniej, zostały ukarane przez lokalnych urzędników miejskich za opalanie się toples w publicznej strefie rekreacyjnej. Kobiety odmówiły zapłacenia grzywny i wniosły sprawę do sądu cywilnego. Ich pierwsza rozprawa musiała zostać odroczona ze względu na niezwykłe zainteresowanie mediów.
W dniu 7 listopada 2008 roku, sędzia podtrzymał decyzję pracowników miasta, do opłaty kary przez kobiety za obnażanie się, tłumacząc, że ich osobiste wolności nie mogą naruszać wolności rodzin z dziećmi, które często przychodzą w to samo miejsce rekreacji. Choć opalanie topless nie jest zabronione w Polsce, sędzia skazał je na zapłacenie grzywny w kwocie 230 zł (150 zł podane przez inne źródła) za złamanie zasad postępowania. W swoim uzasadnieniu sędzia powiedział również, że nie do pozwanych należy uczenie młodzieży anatomii człowieka. Jej decyzja jednak została wkrótce potem zaskarżona.
Sąd apelacyjny ogłosił obie kobiety za niewinne, ponieważ pracownicy miejscy nie byli w stanie udowodnić, że ktoś w miejscu ich opalania był oburzony lub zgorszony ich zachowaniem lub wnosił na to jakąkolwiek skargę. Wręcz przeciwnie, niektóre osoby stanęły w ich obronie. Decyzja sądu apelacyjnego była wiążąca, ale stworzyła także aurę ambiwalencji z opalania się toples w miejscach publicznych, dopuszczając taką możliwość tylko wtedy, gdy nikt inny, w tym rodziny z dziećmi, oficjalnie nie sprzeciwiają się temu.
Kąpanie i opalanie nago (w tym toples) jest legalne na duńskich plażach. Nagość i toples w innych miejscach publicznych jest na ogół na zewnątrz również dopuszczalna, chyba że polega to na „obraźliwym postępowaniu” lub może spowodować oburzenie. Prawo w przypadku publicznego oburzenia jest rzadko stosowane w praktyce, ale w 1972 roku publiczność została skazana za bycie nago w Duńskim Teatrze Królewskim.
W grudniu 2007 roku grupa kobiet i mężczyzn nazywających siebie "Topless" pływała toples w publicznych wannach kąpielowych w celu promowania równości dla toples. W marcu 2008 roku, po kampanii przeprowadzonej przez grupę, Kopenhaska Komisja Kultury i Wypoczynku zorganizowała głosowanie mające w celu demokratyczne rozstrzygnięcie kwestii kąpieli toples w swoich basenach. Po głosowaniu, okazało się, że już wcześniej nie było prawa zabraniającego kąpieli toples, co okazało głosowanie zupełnie niepotrzebnym. Jednak niektóre łaźnie publiczne miały (i mają) swoje ogranicza w tej kwestii. Przebywanie z nagim torsem obu płci w miejscach publicznych w Danii jest całkowicie legalne i akceptowane niemal we wszystkich miejscach, za wyjątkiem kilku prywatnych kawiarni i restauracji, które ograniczają takie zachowania.
W Szwecji toples nie jest nielegalne. Jednak instytucje prywatne lub publiczne są uprawnione do ustanawiania swoich przepisów dotyczących ubioru, które mogą wymagać od kobiet aby nosiły topy i odmówić dostępu lub usunąć osoby, które łamią te przepisy. We wrześniu 2007 roku grupa "Bara Brost ” (gra słów oznacza zarówno „tylko piersi” i „nagie piersi”) zaczęła promować równość topless obiektach półpublicznych. Grupa zorganizowała kilka imprez w łaźniach i pływalniach publicznych we wrześniu i październiku 2007 roku, rozpoczynając od obiektu Uppsali (miasto w Szwecji, w prowincji historycznej Uppland), z którego zostali kilka razy wyrzuceni, zanim przenieśli swoje imprezy do obiektów w Sundsvall (miasto portowe w północno-środkowej Szwecji nad Zatoką Botnicką).
Grupa odniosła zwycięstwo w czerwcu 2009 roku, kiedy Malmö Sports City i Komisja Rekreacji zatwierdziła nowe przepisy, które nie wymagają, noszenia przez kobiety strojów kąpielowych zakrywających ich piersi na krytych basenach publicznych. "My nie definiujemy jakie stroje kąpielowe powinni nosić mężczyźni, więc nie ma sensu tego robić również w przypadku kobiet. A poza tym, nie jest niczym niezwykłym widok mężczyzn którzy mają spore piersi, które przypominają piersi kobiet więc dlaczego panie miałyby zakrywać swoje” powiedział rzecznik komisji.
W celu wspierania Addy Smaradottir, która przesłała swoje zdjęcia toples na Facebooka, grupa FreeTheNipple urządziła w publicznej cyberprzestrzeni liczne protesty przeciwko standardom wspólnotowym na Facebooku traktującym zdjęcia piersi kobiet jako materiały seksualne. Zdjęcia te i powiązane z nimi wpisy zostały początkowo zablokowane, ale w następstwie protestu Facebook uznał, że materiały nie naruszają jednak norm wspólnotowych.
źrodło: en.wikipedia.org/wiki/Topfreedom
Jak widać, kobiety w różnych rejonach świata, cały czas muszą walczyć o równiejsze traktowanie i w tej kwestii jaką jest możliwość przebywania z nagim torsem w miejscach w których widok rozebranego tak mężczyzny nie robi na nikim żadnego wrażenia. Ciekawi nas jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Zapewne dla wielu z was widok pań przechadzających się swobodnie toples po nadmorskich deptakach czy miejskich parkach nie zrobiłby również wrażenia ale gdyby miały to być już inne miejsca w których można spotkać mężczyzn z nagim torsem?